in this video I'll show you how to
properly price your snacks when selling
candy at school to maximize sales and to
make the most profit without your
classmates ever complaining about your
prices pricing your snacks correctly is
a 1 key to success to selling candy at
school but it could also be your
ultimate failure if you do not price
your snacks the correct way let's go
over my standard pricing strategy that I
use on my own snacks to make a lot of
profit each week I'll reveal my step by
step method to finding your perfect
price for candy also the mistakes you
must avoid and stick around to find out
my super secret method of how I will
increase my prices this next school year
and make my classmates pay the higher
prices without them ever complaining
which will only make my wallet fatter
with cash let's just get right into it
buy low sell high the first key to
finding the right price is knowing the
true cost of your snacks when you're
shopping at the store for your next
restock calculate the price per unit of
each snack let's say a box of spicy hot
chips cost 1364 with 30 chips you simply
divide the units to find that each bag
around costs 46 cents each for these
chips I'll sell them for $1 each making
you a good fifty-four percent profit
margin per sale finding the snacks with
the highest profit margin while keeping
your sell price around one dollar will
make it super easy for your snacks to
sell out fast and for you to make good
profit bonus tip I like to keep my
prices even one to three dollars and not
really one dollar fifty or one dollar
seventy-five those uneven prices makes
you have to bring quarters to provide
change rounded up people would prefer to
pay two dollars than to carry a quarter
from change for a one dollar 75 snack
so essentially you will buy some cheap
snacks and you'll sell it for more
expensive but make sure you calculate
the profit margin to only buy and
restock the most profitable snacks per
sale baby snacks
EKOS bigger profits you have a choice
you could buy the tall skinny gatorade
for three dollars and you might think
you're getting ripped off but what if
you bought the bigger bottle for three
dollars now it seems like you're getting
a good deal on the Gatorade website a
pack of 24 bottles of 20 ounce costs
$23.99 around $1 per bottle but I could
buy the big 32 ounce power rate at
Walmart individually for less than a
dollar each around 89 cents the easiest
way to charge more for your snacks is to
get bigger sizes people see that they're
getting more and most of the time bigger
snacks gets you more profit margin
therefore people won't complain when
they see the higher prices alongside
bigger sized snacks this essentially
increases your average order value make
people spend more for bigger products
for each transaction let's look at the
keys you have the one ounce to ounce for
ounce bags and according to the Sam's
Club website they all cost around 26
cents per ounce I'll choose the 4 ounce
40 pack huge bags and sell them each for
$3
I would rather sell 10 of these big bags
than to sell 30 of the smaller one ounce
bags which will get me the same in
revenue but the 10 big bags I can bring
less and still make same amount of
revenue people at school will only buy
one bag so by increasing the size and
the price you can now sell less amount
and still make good amount of money here
is my current snacked loadout with my
standard prices keep in mind I plan to
raise them by getting bigger snacks and
using the super secret tactic I'll
reveal later in this video but here are
my current snacks with my current prices
Twinkies and cupcakes 50 cents each two
ounce hot and spicy chips one dollar
each big power eight bottles each for
two dollars this next semester
I'll just flat-out charge 3 dollars for
each chocolate one dollar each and of
course starbursts and skittles one
dollar each
these are my old prices I now plan to
increase them by following my new
strategy but you cannot make these
mistakes when pricing your own snacks
man thank you 5g knowing no sort of
freaking you know Congrats to this lucky
candy seller if you want some free candy
to use to make a hundred percent profit
when selling this upcoming school year
make sure to like this video right now
like it then comment below that you want
the free candy and I'll choose you but
only subscribers can win so make sure
you subscribe here are the huge mistakes
you must avoid charging too little the
prices on snacks in store are increasing
and if you are not charging more you are
starting to charge too little increase
your prices or stop selling that snack
entirely selling candy at school is hard
enough already
by avoiding getting caught dealing with
competition and carrying around pounds
of food every single day so make sure
you are getting paid you are worth it
the other mistake is charging too much
make sure you are aware of your school's
market and what I mean by this is
competition whether it's the school
snack bar a vending machine another
candy seller make sure you adapt your
prices to be competitive if you try to
sell what they sell it may not be
profitable when you compete on price so
try switching into bigger sized snacks
and market yourself as having bigger
snacks and bigger deals and then the
crappy school vending machines or the
your ordinary seller it is hard to
compete with other sellers based on
price that could get very bad for the
both of you so that's why I employ other
tactics to destroy my competition make
sure you subscribe because an updated
guide is coming out soon and your
competition will be begging you for
mercy so let's get into my favorite part
how to raise my prices and maximize
profit with my super secret methods I
just developed number one use bundles to
disguise higher prices you can now use
bundles to disguise your higher prices
on your snacks to be able to increase
the ever
order value and the amount of profit you
make per sale like I said before I like
to stick with even crises so if you
create bundles you could charge more
without them letting know so for example
my new price for skittles will now be
you could get 2 for $3 if people don't
want to buy the bundle and just want to
buy one automatically that makes the new
price one dollar 50 see what I did there
if they only want to buy one they have
to pay one dollar 50 instead of my old
price of one
this method is super powerful so make
sure to use it wisely and it kind of
looks like they're getting a discount
when they don't want to opt in for the
bundle so that makes them less likely to
the complain if I create another bundle
which includes a drink
a bag of chips and a Twinkie you can now
see the new updated prices if I charge
$5 for this bundle now you can see how
using bundles can make you increase your
prices without your customers knowing
making you more money in the long term
and if they don't want to use the bundle
discount them to a lower price which is
already higher than your old one
Wow what's him on
[Music]
[Music]
the only way I'll be able to get away
with charging higher prices is by
eliminating all my competition and I
could do this by offering generous
discounts to build hype once I combine
all my other tactics I used in this
video I could build a stack of edge that
goes against my competition I'll offer
it bigger size snacks I'll offer more
variety but most importantly my new
prices offer me space to run a massive
discount my competitors trying to
outsell me I'll temporarily drop all my
prices for a while and then employ my
other tactics to destroy them I'll be
able to drop prices because I already
have a huge margin I could afford to
drop them for a little to crush my
competition running these discounts and
using my social media to promote will
build huge levels of hype for me in my
business will get me more customers
hooked to me so when the promotion ends
I could return to my juicy profit
margins make sure to price your snacks
evenly try to restock with bigger
overall snacks if possible and use
bundles to your advantage and make sure
you are aware of any competition at your
school lastly make sure you believe in
your new prices don't let a few
classmates complaining about high prices
get you discouraged make sure you get
paid what you're worth
watch this video next and never forget I
got what you need I'll see you at the
top
you